La Vita È Bella ( L'originale )
Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

La Vita È Bella ( L'originale )
Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein
La Vita È Bella ( L'originale )
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

50 de metode simple de a face pe cineva sa se simta special

In jos

50 de metode simple de a face pe cineva sa se simta special Empty 50 de metode simple de a face pe cineva sa se simta special

Mesaj  Vasile Septimiu Opris Joi Aug 30, 2012 8:42 pm

Pretuieste lucrurile simple care aduc fericirea.

50 de metode simple de a face pe cineva sa se simta special Relati10

"Calitatea relatiilor noastre determina modul in care vom fi tinuti minte." James M. Kouzes
Acum cativa ani am primit un lung email de la un prieten apropiat. Deoarece era o perioada agitata pentru mine nu am avut timp sa-i raspund decat abia dupa 3 saptamani.


Am inceput emailul cu "Imi cer scuze pentru intarziere, dar nu am avut timp..." Atunci am realizat ca sunt pe cale sa spun o minciuna si m-am oprit din scris. Nu am avut timp?? Asta pur si simplu nu era adevarat!


Mereu gasim timp pentru lucrurile care sunt importante pentru noi: mancat, dus, Facebook, privit la TV. Daca nu ne facem timp pentru ceva, atunci probabil ca acel lucru nu este atat de important pentru noi pe cat sustinem.


Daca cineva ne-ar intreba ce pretuim cel mai mult, sunt sigura ca relatiile cu prietenii si familia ar fi, in majoritatea cazurile, cap de lista. Dar pentru cei mai multi dintre noi, timpul pe care il alocam acestor relatii nu reflecta asta.


Cu totii stim ca felul cum ne petrecem timpul ne reflecta prioritatile, mai mult decat ceea ce spunem sau gandim.


Poate ca nu avem timp sa scriem prea des emailuri lungi pentru a tine legatura cu prietenii, dar cu totii ne putem stradui mai mult sa aratam oamenilor din viata noastra ca sunt importanti si speciali.

Am alcatuit astfel o lista cu 50 de metode simple prin care poti face pe cineva sa se simta special. (Pentru a evita sa spun mereu "ea sau el" vom presupune ca persoana in cauza este femeie.) Acestea sunt:

50 de metode simple de a face pe cineva sa se simta special Femeie10

1. Tine minte evenimentele importante care urmeaza sa se intample in viata ei si apoi intreaba cum au mers lucrurile.


2. Fa-i un compliment sincer


3. Laud-o in fata altor persoane


4. Cand sunteti intr-un grup, incurajeaz-o sa spuna povestea ei preferata


5. Daca povesteste ceva in cadrul unui grup si este intrerupta, fii prima persoana care ii spune sa continue


6. Ignora faptul ca este obosita. Nimeni nu vrea sa i se spuna ca are cearcane si ca arata ca si cum abia s-ar fi trezit din somn


7. Cand cunosti pe cineva nou, a doua zi trimite-i un email sau un biletel


8. Cand vorbiti prima data la telefon, intreaba daca este un moment bun


9. Daca in timp ce vorbiti la telefon auzi ca se intampla ceva prin spate, intreaba daca trebuie sa se ocupe de acel lucru


10. Nu fa si alte lucruri in timp ce vorbesti la telefon; persoana cealalta va observa


11. Trimite-i un link catre un articol ce crezi ca ar putea sa o intereseze


12. Scrie-i un bilet de multumire


13. Fa-i legatura cu cineva pe care il cunosti si crezi ca ar putea sa o ajute


14. Asteapta o secunda sau doua inainte sa raspunzi la ceva ce ti-a zis. Astfel ii arati ca te-ai gandit atent la raspunsul dat


15. Nu te juca cu telefonul in prezenta ei. Pune-l pe masa cu ecranul in jos.


16. Daca lucrezi la laptop atunci cand vine sa vorbeasca cu tine, inchide laptopul. Daca nu poti face asta, macar asigura-te ca este evident pentru ea ca ii acorzi toata atentia ta.


17. Fa-i un cadou fara niciun motiv

50 de metode simple de a face pe cineva sa se simta special Cadou310

18. Scrie un post pe blog dedicat ei


19. Atunci cand iti vorbeste despre o problema pe care o are, doar asculta, fara sa oferi solutii si sfaturi


20. Nu ii spune niciodata "Nu ar trebui sa te simti asa". Este ca si cand ai spune ca sentimentele ei nu au valoare


21. Intampin-o cu un zambet larg cand o vezi. Arata-i ca prezenta sa iti insenineaza ziua


22. Spune-i atunci cand face o treaba buna


23. Spune-i ca esti mandru de ea


24. Roag-o sa te invete ceva


25. TIne minte numele persoanelor apropiate ei


26. Cere-i sfatul sau parerea


27. Spune lucruri pozitive despre ea chiar si cand nu este acolo. Cu siguranta va afla


28. Nu spune niciodata "Ti-am zis eu"


29. Atunci cand faci o greseala, recunoaste acest lucru


30. Cand te intreaba cum ti-a mers in ziua respectiva, raspunde-i detaliat


31. Suna daca vei intarzia atunci cand trebuie sa va intalniti


32. Nu o compara cu nimeni


33. Intereseaza-te de familia ei


34. Intreab-o cum se simte in legatura cu un eveniment sau o situatie


35. Spune-i ca ai incredere in ea


36. Observa atunci cand isi schimba infatisarea


37. Include-o in conversatie atunci cand sunteti intr-un grup


38. Daca se face o gluma pe care o inteleg doar membrii grupului, spune-i si ei despre ce e vorba


39. Atunci cand are dreptate, spune-i

40. Nu ii da sfaturi decat daca ti le cere


41. Pune-i intrebari care cer un raspuns mai complex decat Da sau Nu


42. Intreab-o despre visele si planurile ei


43. Impartaseste-ti visele cu ea


44. Impartaseste-ti temerile cu ea


45. Nu spune niciodata "Inteleg perfect cum te simti", pentru ca nu e asa


46. Nu ii judeca telurile, ideile si parerile


47. Cand ii faci cunostinta cu cineva, spune ceva dragut despre ea sau depre prietenia voastra


48. Spune-i ce schimbari a adus in viata ta


49. Adu-i aminte de o intamplare speciala pe care ati trait-o impreuna


50. Bucura-te de succesul ei


Oamenii nu sunt importanti doar atunci cand ne ofera ceva, doar daca avem de profitat de pe urma relatiei cu ei.
Sunt importanti pur si simplu.


Relatiile cu cei din jur sunt o parte esentiala a vietii, asa ca trebuie sa facem un efort pentru a-i face pe ceilalti sa se simta speciali. Pana la urma, o relatie nu se cosntruieste intr-o zi, ci mai degraba, cu fiecare zi.
Vasile Septimiu Opris
Vasile Septimiu Opris
Admin

Mesaje : 594
Puncte : 1225
Reputatie : 0
Data de inscriere : 18/05/2012
Varsta : 48
Localizare : Oslo, Norway

https://la-vita-e-bella.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum